Wybieramy żyrandol do salonu. 5 stylów aranżacji wraz z propozycjami

Wybór odpowiedniego oświetlenia to jeden z najważniejszych etapów wykończenia wnętrza. Nie tylko bez zarzutu musi spełniać wszelkie funkcje praktyczne, umożliwiając domownikom swobodne korzystanie z pomieszczenia, ale także decyduje o atmosferze, panującej w pokoju, sprawiając, że jest on przytulny i sprzyja odpoczynkowi. To nie wszystko, wizualnie musi się także komponować z resztą wyposażenia, stanowiąc z nim spójną całość. Poniżej prezentujemy więc pomysły na żyrandol do salonu urządzonego w pięciu różnych stylach aranżacyjnych.

Żyrandol do pokoju w stylu nowoczesnym

Co charakteryzuje styl nowoczesny? Przede wszystkim oszczędność w zakresie ozdobników, funkcjonalność i wygoda. Ze względu na swoją uniwersalność i duże pole do popisu w zakresie dostosowania go do własnych upodobań, ceniony jest zarówno przez młodszych, jak i starszych. Salon w stylu nowoczesnym jest minimalistyczny i prosty, najczęściej w stonowanych barwach. O jego indywidualnym charakterze stanowią więc dodatki, dlatego tak istotną rolę odgrywa w nim światło. Tutaj można puścić wodze fantazji, decydując się na artystyczny żyrandol o wyrazistym kolorze lub interesującej, geometrycznej formie. Świetnie sprawdzą się także lampy wykonane z metalu lub szkła, żyrandol kryształowy, a także prostsze modele w barwach bieli, czerni lub srebra.

Żyrandol do salonu w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim jest z reguły jasny, przestronny, oszczędny w dodatki i wykorzystujący głównie naturalne materiały. Zdecydowanie przeważa w nim biel, odcienie szarości, beżu i brązów. To właśnie za pomocą odpowiedniego oświetlenia we wnętrzach tego typu tworzy się przytulny nastrój. I choć zdecydowanie częściej wykorzystuje się proste lampy sufitowe, o tyle bez problemu znajdą się rodzaje żyrandola, które wpiszą się w aranżację tak urządzonego salonu. Przede wszystkim warto postawić wówczas na proste kształty, druty, metal, a także żarówki bez oprawek.

Żyrandol do wnętrza urządzonego rustykalnie

Niegdyś nieco zapomniany styl rustykalny od pewnego czasu zyskuje coraz większą popularność. Nawiązuje on do folkloru, wiejskich chatek, wzorzystych ozdób i tradycyjnych dekoracji. Zdecydowanie przeważa w nim drewno i inne materiały naturalne. Wybierając żyrandol do wnętrza utrzymanego w takiej estetyce, warto zainspirować się kształtem niegdysiejszych lamp naftowych, desek lub belek z drewna z miejscami na żarówki, a także modele z kloszem pośrodku i małymi lampkami po bokach.

Żyrandol do pomieszczenia glamour

Styl glamour wielu osobom przywodzi na myśl przepych i luksus, ale utrzymane w dobrym smaku. I słusznie! Ten elegancki, ale i pełen blasku skoncentrowany jest na tym, aby błyszczeć i zwracać uwagę. Często zawiera w sobie elementy takie jak lśniąca satyna, miękki welur i ozdobne dodatki. Idealnym dopełnieniem tak urządzonego wnętrza jest naturalnie żyrandol kryształowy, którego zdaje się wręcz stworzony do tego typu aranżacji. Doskonale sprawdzą się również mocno zdobione czarne żyrandole i lampy stylizowane na te, przywodzące na myśl wyposażenie sal balowych w dawnych pałacach.

Żyrandol do salonu w stylu industrialnym

Niesłabnącą popularnością cieszą się wnętrza urządzone w stylu industrialnym, zwanym także loftowym. Jego początki wzięły się z zaadaptowanych do celów mieszkalnych wnętrz w budynkach poprzemysłowych, dlatego też najlepiej wygląda on w dużych i wysokich pomieszczeniach. Eksponuje on elementy takie jak rury, instalacje, beton, czy też goła cegła. Wbrew pozorom i w takich wnętrzach świetnie sprawdzi się żyrandol. Musi jednak być on utrzymany w bardzo minimalistycznej, surowej stylistyce i zachowany w kolorze bieli, czerni lub miedzi.