Wiosna w ogrodzie

Kiedy przychodzi wiosna, tak bardzo wyczekiwana przez wszystkich ogrodników, należy dokładnie przemyśleć co mamy do zrobienia, aby w lecie cieszyć się bogactwem naszego zieleńca. Z pewnością nie powinniśmy się za bardzo spieszyć, ponieważ natura ma własny rytm, nie do końca wyznaczany przez kalendarz. Wykonanie niektórych prac zbyt wcześnie może bardzo zaszkodzić naszym roślinom. Mróz to nasz główny wróg, z tego powodu trzeba z dużą ostrożnością podejść do terminu ściągnięcia zabezpieczeń z roślin, a przymrozki mogą wystąpić nawet na początku maja.

 

Od czego zacząć?

Najpierw powinniśmy usunąć z ogrodu wszystkie opadłe liście, gałęzie i inne pozostałe martwe elementy roślin. Oczywiście można to zrobić tuż przed zimą, wtedy mamy na wiosnę mniej pracy. Kiedy pozbyliśmy się niepotrzebnych elementów możemy zabrać się za przekopywanie i nawożenie gleby. Do tego celu możemy użyć azofoska lub hydrokomplex. Jest to odpowiednie przygotowanie gleby pod sadzenie nowych roślin. Pamiętajmy, że nawożenie dobrze połączyć jest z podlewaniem i wykonywać je zawsze rano. Po uprzątnięciu terenu czas zastanowić się, jaki kształt chcemy mu nadać. Wkopując bordery https://egarden24.pl/bordery-996 mamy pewność, że ziemia nie osunie się na chodnik lub ścieżkę. Drewniane słupki wyglądają w tym przypadku bardzo estetycznie i naturalnie jednak jeśli chodzi o trwałość to zdecydowanie wygrywają palisady np. z terakoty.

 

Kiedy przycinać?

Wiosna to również czas przycinania roślin. Przycinamy nie tylko ze względów estetycznych, ale również aby pobudzić roślinę do wzrostu, a w przypadku drzew owocowych do silniejszego owocowania. W pierwszej kolejności musimy usunąć elementy chore oraz poskręcane.  Roślina w trakcie wegetacji ma dużo większe zdolności do regeneracji. Niektóre drzewa jak np. śliwki są bardzo wrażliwe na mróz, z tego powodu należy cięcie odsunąć do czasu, aż będziemy pewni że nie wystąpią już przymrozki. Powinniśmy również zaplanować cięcia na dni podczas, których nie będą występowały opady. Narzędzia, którymi przycinamy powinny być czyste. Musimy również pamiętać, aby miejsca po cięciu zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami.