Urządzanie domu z drewna – na co zwrócić szczególną uwagę?

wnętrze domu z drewna

Domy z drewna wracają w wielkim stylu do polskiej architektury i cieszą się wśród inwestorów coraz większą popularnością. Kiedyś był to jedyny dostępny typ budowy, później ludzie przerzucili się na domy murowane i betonowane. Jednak od kilku lat, gdy technologia planowania i budowy domów drewnianych niezwykle się rozwinęła, ludzie bardzo chętnie decydują się na takie rozwiązania ze względu na niższe koszty inwestycji oraz eksploatacji. Posiadają szereg innych zalet, o których powstało już dużo tekstów w czasopismach i na stronach branżowych. Warto jednak także zastanowić się, jak chcemy, aby wyglądało wnętrze drewnianego domu, ponieważ to w nim będziemy żyli przez następne kilkanaście-kilkadziesiąt lat. Urządzanie domu z drewna z pewnością różni się od innych, należy więc poświęcić na nie odpowiednio dużo czasu. Zatem jak urządzić dom z drewna? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby stworzyć stylową przestrzeń?

Urządzanie domu z drewna krok po kroku

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się, jak chcemy, aby wyglądało wnętrze drewnianego domu. Mowa przede wszystkim o ścianach, ponieważ mamy w tym zakresie dużo opcji do wyboru. Niektórym podobają się naturalne, drewniane ściany, które mogą mieć albo prostą formę, albo też półokrągłych bali. Wtedy po zakończeniu budowy wystarczy odpowiednio je zakonserwować i gotowe. Drugim, niezwykle popularnym rozwiązaniem jest pomalowanie drewnianych ścian na biało, dzięki czemu cała przestrzeń będzie bardziej przestronna, większa optycznie i jakby otwarta. Zastanawiając się, jak urządzić dom z drewna, można zdecydować się również na inny kolor ścian. Z pewnością domownikom będzie się dobrze mieszkało w takich warunkach. Wnętrze drewnianego domu może również uwzględniać, że wewnętrzne ściany będą tynkowane i zaaranżowane w klasyczny sposób, o tym jednak należy pomyśleć jeszcze na etapie wykonywania projektu.

Urządzanie domu z drewna to także wybór aranżacji podłóg. Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem jest wybór drewnianych podłóg, które muszą zostać po prostu odpowiednio zakonserwowane. Można także zdecydować się na podłogi z kafelek, wykładzin i płytek, musi to jednak zostać uzgodnione z architektem na etapie planowania budynku.

Wnętrze drewnianego domu to także dodatki

Planując, jak urządzić dom z drewna, nie można także zapominać o różnego rodzaju elementach wyposażenia, a do najważniejszych z nich należą meble. Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie będą meble z litego drewna, dzięki czemu wnętrze drewnianego domu będzie harmonijne, spójne i po prostu piękne w klasyczny sposób. Natomiast dodatki, takie jak dywany, zasłony, pledy i poduszki, muszą być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len i bawełna. Urządzanie domu z drewna powinno opierać się na dużej ilości elementów szklanych oraz kolorowych kwiatach, które znacznie ożywią wnętrze drewnianego domu. Najlepiej jest zdecydować się na dwa-trzy kolory dominujące i to w nich utrzymać całą tonację dodatków.

Autor: Drewdom.com