Salon w skandynawskiej stylistyce

aranżacja salonu

Styl skandynawski we wnętrzach jest w naszym kraju bardzo lubiany i często stosowany- jeśli nie w całości swoich założeń to przynajmniej w jakiejś części. W myśl stylu skandynawskiego można tworzyć wnętrza bardzo przytulne, dobrze doświetlone, przyjazne i po prostu takie, w których możemy czuć się dobrze, możemy odpocząć, zaprosić gości lub spędzać czas z rodziną. Jakimi wytycznymi się kierować, aby aranżacja salonu poszła szybko i sprawnie i aby stworzyć wnętrze z klasą? W przypadku stylu skandynawskiego czasem mniej znaczy tak naprawdę więcej.

Zacznijmy od kwestii wykończenia

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są jasne kolory ścian, które dodają wnętrzu przestrzeni. Jest to jedno z podstawowych założeń stylistyki skandynawskiej- światło i przestrzeń. Tym samym unikamy zbyt wielu ścianek działowych i stawiamy na otwarty koncept. Kolor ścian powinien być jasny, stonowany, pastelowy lub biały. W roli kluczowego materiału wykończeniowego pojawia się oczywiście podłoga, która jest biała lub też dębowa, w ciepłym odcieniu drewna. Okna w takim wnętrzu również powinny być spore i najlepiej, aby nie było tutaj żadnych zasłon czy firan, które ograniczają wnikają naturalnego światła słonecznego.

Meble o bardzo prostym, uniwersalnym projekcie

Wyznacznikiem stylu skandynawskiego bez wątpienia jest pewna prostota i minimalizm. Oznacza to, że zamiast przysadzistych meblościanek powinniśmy raczej podstawić na meble systemowe, które będą równomiernie rozłożone na posiadanej przez nas przestrzeni i nie będą zbyt przytłaczające. Oczywiście, powinny to być meble w jasnym wybarwieniu drewna, najlepiej z jak najprostszymi pod względem formy frontami, które nie posiadają żadnych frezowań czy rzeźbień. Uchwyty również powinny być proste, nie rzucające się w oczy i maksymalnie funkcjonalne, ewentualnie rolę uchwyty może pełnić frezowanie. W takim wnętrzu, które jest pewnym połączeniem stylu skandynawskiego i nowoczesnego, doskonale sprawdzą się także meble z białymi, lakierowanymi frontami, które pięknie odbijają padające światło.

Stylowe lampy i przytulny charakter wnętrza

Światło, oprócz tego, że powinno płynąć z jednej większej, górnej lampy, najlepiej aby mogło też rozpraszać się z bocznych lamp- na przykład stołowych. Tworzy to przytulny klimat pozwalający na relaks i odpoczynek. Wnętrze skandynawskie jest też pełne domowych tekstyliów- poduszek, koców oraz narzut, które budują klimat tego miejsca. Nie musimy też całkowicie rezygnować z bibelotów i dekoracji, pod warunkiem, że zachowamy pewien umiar i będziemy wybierać przedmioty o prostej, nowoczesnej formie i stonowanej kolorystyce. Mocne kolory możemy wprowadzać w postaci dodatków i detali, które ożywią przestrzeń.

Stylistyka skandynawska to także rośliny, które sprawiają, że wnętrze jest jeszcze bardziej przyjazne. Jak najbardziej na miejscu są proste kwietniki, a nawet makramy. Zieleń pięknie komponuje się z jasnymi kolorami, a szereg roślin dodatkowo ma tę funkcje, że oczyszcza powietrze ze szkodliwych dla ludzi toksyn.

Przeczytaj również:

Modne ściany w salonie w 2020

 Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?