Rekuperacja – na czym polega?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna, która wymienia zużyte powietrze w pomieszczeniach na świeże powietrze z zewnątrz. Nawiewane powietrze jest dodatkowo filtrowane przez specjalny system filtrów (problem smogu znika). Co więcej, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest najbardziej zaawansowanym systemem wentylacji mechanicznej. Najważniejszym, centralnym elementem tej instalacji jest centrala wentylacyjna – rekuperator. To właśnie w nim znajduje się wymiennik ciepła, który odbiera ciepło od powietrza wyrzucanego, zużytego i oddaje je powietrzu świeżemu, napływającemu do środka. Co więcej, dzięki rekuperatorowi w zimie wentylacja dostarcza ciepła, a w lecie chłodzi. Dodatkowo do takiego systemu można dodać pompę ciepła czy kolektory słoneczne, które w zupełności powinny pokryć zapotrzebowanie na energię cieplną. Oczywiście rekuperacja nie jest dla każdego. To droga inwestycja, która wymaga odpowiedniego zaizolowania domu.

Wentylacja mechaniczna i rekuperator – korzyści

Największym plusem instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest przede wszystkim wielka oszczędność na ogrzewaniu. Dzięki temu, że w sposób ciągły rekuperator przekazuje energię cieplną z powietrza zużytego do świeżego. Nie jestem w stanie podać dokładnie, ile możemy oszczędzić. Wszystko zależy od jakości centrali wentylacyjnej. Co więcej, jeśli chcemy naprawdę wiele oszczędzić, to najlepiej montować rekuperację w domach jednorodzinnych – pasywnych i energooszczędnych. Takie budynki mają odpowiednie parametry przegród zewnętrznych – ścian, okien, które gwarantują niskie straty przez przegrody.

Rekuperacja – mikroklimat w domu

Nowoczesne instalacje wentylacji mechanicznej to przede wszystkim dostosowane do potrzeb systemy. Za pomocą czujników komputer monitoruje stan wilgoci w powietrzu. Nie musimy w ogóle niczym sterować. Wszystko odbywa się automatycznie. Niezależnie od osób przebywających w jednym czasie w tym samym pomieszczeniu – centrala wentylacyjna będzie zwiększała obroty lub je zmniejszała. Co więcej, taki system gwarantuje przyjemny i stały w czasie mikroklimat. Wilgoć jest utrzymywana na stałym poziomie, a filtry wyłapują wszystkie niechciane pyły, które szkodzą zdrowiu. W efekcie w naszym domu po prostu czujemy się lepiej. Inwestycja w rekuperację to także proekologiczna postawa. Jest to instalacja ekologiczna, a jeśli zwiążemy ją z innymi ekologicznymi źródłami ciepła, to mamy do czynienia często z niemalże samowystarczalnymi domami.

 

Energooszczędny dom, w którym utrzymywane są stałe warunki do życia to idealne miejsce do mieszkania.

Dzięki dobrej izolacji na płycie fundamentowej, ścianach czy trójwarstwowych okien mamy do czynienia z termosem – tyle że dla powietrza. Wentylacja mechaniczna idzie w parze z budownictwem energooszczędnym, tylko wtedy się opłaca. Oczywiście sama budowa energooszczędnego domu pochłania nawet o 10 procent więcej kosztów niż budowa tradycyjnego domu, jednak później jesteśmy kompletnie niezależni od konwencjonalnych źródeł ciepła czy możliwości elektrociepłowni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *