Rekuperacja – na czym polega?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna, która wymienia zużyte powietrze w pomieszczeniach na świeże powietrze z zewnątrz. Nawiewane powietrze jest dodatkowo filtrowane przez specjalny system filtrów (problem smogu znika). Co więcej, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest najbardziej zaawansowanym systemem wentylacji mechanicznej. Najważniejszym, centralnym elementem tej instalacji jest centrala wentylacyjna – rekuperator. To właśnie w nim znajduje się wymiennik ciepła, który odbiera ciepło od powietrza wyrzucanego, zużytego i oddaje je powietrzu świeżemu, napływającemu do środka. Co więcej, dzięki rekuperatorowi w zimie wentylacja dostarcza ciepła, a w lecie chłodzi. Dodatkowo do takiego systemu można dodać pompę ciepła czy kolektory słoneczne, które w zupełności powinny pokryć zapotrzebowanie na energię cieplną. Oczywiście rekuperacja nie jest dla każdego. To droga inwestycja, która wymaga odpowiedniego zaizolowania domu.

Wentylacja mechaniczna i rekuperator – korzyści

Największym plusem instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest przede wszystkim wielka oszczędność na ogrzewaniu. Dzięki temu, że w sposób ciągły rekuperator przekazuje energię cieplną z powietrza zużytego do świeżego. Nie jestem w stanie podać dokładnie, ile możemy oszczędzić. Wszystko zależy od jakości centrali wentylacyjnej. Co więcej, jeśli chcemy naprawdę wiele oszczędzić, to najlepiej montować rekuperację w domach jednorodzinnych – pasywnych i energooszczędnych. Takie budynki mają odpowiednie parametry przegród zewnętrznych – ścian, okien, które gwarantują niskie straty przez przegrody.

Rekuperacja – mikroklimat w domu

Nowoczesne instalacje wentylacji mechanicznej to przede wszystkim dostosowane do potrzeb systemy. Za pomocą czujników komputer monitoruje stan wilgoci w powietrzu. Nie musimy w ogóle niczym sterować. Wszystko odbywa się automatycznie. Niezależnie od osób przebywających w jednym czasie w tym samym pomieszczeniu – centrala wentylacyjna będzie zwiększała obroty lub je zmniejszała. Co więcej, taki system gwarantuje przyjemny i stały w czasie mikroklimat. Wilgoć jest utrzymywana na stałym poziomie, a filtry wyłapują wszystkie niechciane pyły, które szkodzą zdrowiu. W efekcie w naszym domu po prostu czujemy się lepiej. Inwestycja w rekuperację to także proekologiczna postawa. Jest to instalacja ekologiczna, a jeśli zwiążemy ją z innymi ekologicznymi źródłami ciepła, to mamy do czynienia często z niemalże samowystarczalnymi domami.

 

Energooszczędny dom, w którym utrzymywane są stałe warunki do życia to idealne miejsce do mieszkania.

Dzięki dobrej izolacji na płycie fundamentowej, ścianach czy trójwarstwowych okien mamy do czynienia z termosem – tyle że dla powietrza. Wentylacja mechaniczna idzie w parze z budownictwem energooszczędnym, tylko wtedy się opłaca. Oczywiście sama budowa energooszczędnego domu pochłania nawet o 10 procent więcej kosztów niż budowa tradycyjnego domu, jednak później jesteśmy kompletnie niezależni od konwencjonalnych źródeł ciepła czy możliwości elektrociepłowni.