Przewody niskonapięciowe- co powinniśmy wiedzieć na ich temat?

Specjalna nazwa tych przewodów sugeruje, że mają one swoje specjalne przeznaczenie i tak też jest w rzeczywistości. Jednakże, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przewody niskonapięciowe mają powszechne zastosowanie niemalże we wszystkich budynkach- ich zadaniem jest łączenie urządzeń o niskim napięciu z całą instalacją elektryczną.

Do takich urządzeń należą chociażby lampy, czyli też różnego rodzaju inne źródła światła, ale nie tylko. Aby w sposób efektywny rozdysponować całą instalację w budynkach, niejednokrotnie potrzebne są naprawdę spore ilości takich kabli, jakie można zamawiać w wyspecjalizowanych hurtowniach, takich jak Elkag. Czasem wystarczające są bębny o długości 100 lub 200 metrów, ale zdarza się, że w przypadku większych inwestycji, standardową wielkością jest bęben o wielkości nawet 500 metrów. Może się wydawać, że jest to duża ilość, jednak jeśli wyobrazimy sobie, jak taki przewód ma być rozdysponowany, nagle okazuje się, że faktycznie, taką ilość można szybko wykorzystać.

 

Instalacja przewodów zawsze powinna być wykonywana przez osobę wykwalifikowaną

 

Ze względu na fakt, że wiąże się to z koniecznością działania z prądem, przewody niskonapięciowe zawsze powinny być instalowane pod okiem wykwalifikowanego elektryka. Zasada ich działania nie jest trudna, jednakże doświadczenie w tej kwestii jest bardzo ważne. Standardowo, wszystkie przewody niskonapięciowe, jakie są obecnie instalowane w budynkach są przewodami izolowanymi, często określa się je też mianem przewodów instalacyjnych.

Przewody są produkowane na konkretne napięcia znamionowe 300/300V, 300/500 V, 450/750V oraz 600/1000V. Przewody te standardowo posiadają żyły aluminiowe lub miedziane. Przewody niskonapięciowe często są także oznaczane jako kable o symbolu YDY oraz YDYp, o czym warto wiedzieć odwiedzając hurtownię elektryczną. Podczas wykonywania instalacji w naszym domu, sami możemy zająć się zaopatrzeniem fachowca w potrzebne materiały budowlane, często jednak zdarza się też tak, że wszystkie niezbędne elementy instalacji kupuje osoba, która będzie ją wykonywać- jest to dla niej znacznie łatwiejsze i szybsze do wykonania, gdyż dysponuje rozeznaniem na rynku i specjalistyczną wiedzą. Przydaje się to w szczególności w momencie, kiedy dodatkowo trzeba kupić coś na specjalne zamówienie lub kiedy potrzebny jest jakiś mniej standardowy element całego osprzętu. Tak czy inaczej, hurtownie oferują naprawdę atrakcyjne i konkurencyjne ceny, na pewno więc warto zapoznać się z asortymentem takich miejsc.

Źródło: https://www.elkag.pl/oferta/kable-i-przewody/przewody-niskonapieciowe/