Mierniki elektryczne – do czego służą te urządzenia?

Oczywistą rzeczą jest fakt, że mierniki elektryczne stanowią tak naprawdę jedno z podstawowych narzędzi, które w swojej pracy wykorzystują elektrycy. Mierniki te są bardzo pomocne i trudno bez nich wyobrazić sobie codzienną pracę. Niezależnie od tego, czy instalacja jest dopiero na etapie jej wykonywania czy też zostają wezwani do konkretnej awarii, bardzo ważne jest diagnozowanie konkretnych parametrów związanych z przepływem prądu. Jeszcze jakiś czas temu w powszechnym użytku były mierniki analogowe, z których samodzielnie odczytywało się wskazywane wartości.

Oczywiście, mierniki analogowe nadal są dostępne w sprzedaży, chociaż obecnie znacznie częściej- ale też i wygodniej w użytkowaniu- wykorzystuje się mierniki cyfrowe, wyposażone w specjalny wyświetlacz. Są to narzędzia niewielkich rozmiarów, bardzo poręczne w użytkowaniu, które każdy elektryk powinien mieć ze sobą. Jeśli natomiast chodzi o zasadę ich działania, bazują one na omomierzu szeregowym, który posiada magnetoeletryczny ustrój pomiarowy. Mierniki elektryczne bez trudu można zakupić w specjalistycznym sklepie elektrycznym, ale też szeroki wybór takich produktów znajdziemy w hurtowniach elektrycznych. Konkurencją dla sklepów stacjonarnych są sklepy internetowe- równie dobrze zaopatrzone, gdzie znajdziemy naprawdę konkurencyjne ceny.

 

Jak działają te urządzenia?

 

Są one takimi narzędziami, które nie wymagają zasilania. W ich wnętrzu bowiem znajduje się specjalna prądnica, która jest zasilana ręcznie. Nie trzeba więc pamiętać o żadnych bateriach ani też o ładowaniu takiego miernika- zawsze będzie on do naszej dyspozycji. Urządzenia te są też bardzo kompaktowe. Dzięki temu nie można odmówić im mobilności i poręczności. Posiadają one mechaniczne stabilizatory obrotów, a dzięki temu wyniki pomiarów mogą być powtarzalne i bardzo stabilne. Mierniki umożliwiają dokonywanie kluczowych pomiarów niezależnie od kształtu czy rozległości instalacji. Nawet w przypadku bardzo długich linii kablowych, duża moc prądnicy sprawia, że pomiar może być bardzo dokładny.

 

Bezpieczeństwo użytkowania mierników

 

Bezpieczeństwo wykorzystywania mierników zapewnia automatyczne rozładowanie sprawdzanych obiektów, które jest dokonywane natychmiast po ukończeniu pomiaru. Pomocna jest też automatyczna kompensacja rezystancji przewodów odpowiedzialnych za pomiar. Mierniki są więc wyjątkowo bezpieczne do stosowania, a także stanowią dość dokładne źródło informacji o parametrach przepływu prądu w instalacji. Nowoczesne mierniki posiadają także funkcję pamięci pomiarów- ułatwia to przechowywanie tych wartości, które są dla nas podczas pracy kluczowe. Zazwyczaj też, mierniki elektryczne posiadają także szeroki zakres napięć. Ich zastosowanie jest też z tego względu bardziej wszechstronne- można nimi mierzyć nie tylko instalacje w domach i większych blokach mieszkalnych, ale można też dokonywać pomiarów silników elektrycznych lub transformatorów.