Keramzyt jako doskonała izolacja dla budynków o różnym przeznaczeniu

Za pewne z miejsca bylibyśmy w stanie wymienić najpopularniejsze materiały budowlane, które służą do ocieplania domów. Jest to między innymi styropian, pianka poliuretanowa czy wełna mineralna. Tymczasem, być może keramzyt izolacyjny nie jest aż tak popularny, ale warto wiedzieć, że doskonale sprawdza się w praktyce i można z jego wykorzystaniem uzyskać bardzo dobre parametry cieplne. W jaki sposób go wykorzystywać, jak go układać i czy wato zdecydować się właśnie na to kruszywo?

Materiał naturalny i przyjazny dla środowiska

Keramzyt izolacyjny posiada wiele pożądanych cech charakterystycznych, które sprawiają, że doskonale nadaje się do ocieplania budynków. Z jednej strony jest materiałem naturalnym i przyjaznym dla środowiska- takie przedsiębiorstwa jak chociażby polski producent Leca otrzymują go prosto ze złóż iłów i glinów.
Kolejną istotną kwestią jest to, że jest to materiał całkowicie niepalny. Keramzyt po wypaleniu go w wysokiej temperaturę staje się też bardzo porowaty, dobrze akumuluje ciepło i trzyma je w sobie. Okazuje się, że wykazuje lepsze parametry izolacyjne nawet od tradycyjnego i często stosowanego styropianu. Jest też odporny na niskie temperatury, a także obojętny biologicznie- nie imają się go żadne pleśnie czy inne grzyby. Warto też zaznaczyć, że cechuje go wysoka wytrzymałość.

Sprawdź ofertę https://leca.pl/

Dobieramy odpowiedni materiał

Decydując się na wykonanie termoizolacji w budynku z wykorzystaniem keramzytu, przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni jego rodzaj. Jest to kruszywo sprzedawane w formie workowanej, łatwe do transportowania ze względu na swój niewielki ciężar. Każdy produkt ma opisany współczynnik przenikania ciepła, a także rekomendowane zastosowanie w praktyce- np. jako materiał izolacyjny do ociepleń o minimalnej grubości 8 cm. W taki sposób można z powodzeniem izolować stropy oraz sklepienia, ale i posadzki czy stropodachy. Zastosowanie keramzytu izolacyjnego jest wszechstronne, a dodatkowo warto też wspomnieć o tym, że w sprzedaży znajdziemy także keramzyt budowlany, który również doskonale sprawdza się przy wielu pracach w budynku.
Kruszywo możemy zamówić w workach na palecie, ale i może on być pakowany w tzw. big bagi. Bardzo istotne jest, aby dobrze oszacować ilość kruszywa, która będzie nam potrzebna. W tym celu należy wziąć pod uwagę fakt, że materiał ten ulega zagęszczeniu na poziomie do 10%. Oznacza to, że zawsze trzeba zamówić go na budowę z odpowiednim zapasem. Zamówiony materiał trzeba wykorzystać maksymalnie do pół roku czasu, aby big bagi nie uległy przerwaniu.