Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży? Usuń usterki i posprzątaj

Sprzedaż mieszkania nie jest prostym zadaniem. Wiele zależy od samych potencjalnych nabywców, ponieważ często sama lokalizacja i cena dla jednych jest zachęcająca, a dla innych problematyczna. Do tego dochodzi wiele różnych czynników, jak metraż, ilość pokojów, rozłożenie okien czy piętro, na którym znajduje się mieszkanie. Na te wszystkie czynniki nie mamy wpływu, ale możemy zdecydowanie polepszyć wrażenie, jakie będzie sprawiała dana przestrzeń. Jak to zrobić?

Usuń usterki w mieszkaniu

Wszelkiego rodzaju usterki działają na Twoją niekorzyść – mogą zniechęcić potencjalnych nabywców lub zaniżyć cenę mieszkania. Dlatego przed wystawieniem go na sprzedaż warto przyjrzeć się wszystkim elementom, takim jak drzwi, okna, podłogi, oświetlenie czy ogrzewanie, a także meblom, jeśli zostają w mieszkaniu i zadbać o ich dokładne naprawienie.

Najważniejsze jest jednak pierwsze wrażenie, jakie sprawi mieszkanie, gdy potencjalni nabywcy do niego wejdą lub zobaczą zdjęcia w internecie. Dużo lepiej postrzegane są te sprawiające wrażenie przestronnych, nawet jeśli ich metraż jest niewielki. Dlatego warto pomalować je na biały lub ewentualnie jasno beżowy czy siwy kolor. Dodatki, takie jak kwiaty, piękny dywanik czy kolorowe poduszki na kanapie również mogą pomóc w sprzedaniu mieszkania.

Dokładne sprzątanie mieszkania

Aby znaleźli się potencjalni nabywcy, mieszkanie musi sprawiać bardzo dobre wrażenie. Jasne ściany, naprawione usterki i różne dodatki będą jednak bezskuteczne, jeśli mieszkanie będzie zaniedbane, dlatego trzeba je dokładnie posprzątać. Przed sprzedażą trzeba zetrzeć kurz, odkurzyć, umyć podłogi i wszystkie meble oraz szczególnie zadbać o czystość kuchni i łazienki. Dobrze jest także dokładnie umyć okna.

Przed wizytą osób oglądających mieszkanie warto też pochować wszystkie niepotrzebne przedmioty i prywatne rzeczy. Mieszkanie wyda się wtedy większe, a potencjalnym nabywcom łatwiej będzie sobie wyobrazić siebie w roli nowych właścicieli.