DREWNIANA PODŁOGA – JAK O NIĄ DBAĆ I KONSERWOWAĆ?

Odpowiednio pielęgnowana podłoga drewniana będzie się pięknie i świeżo prezentowała przez wiele lat codziennego użytkowania. Sprawdź jak o nią dbać i konserwować.

Konserwacja i pielęgnacja drewnianej podłogi

Na co dzień wystarczy czyścić ją szczotką, odkurzaczem lub lekko wilgotnym mopem. Najważniejsze jest prawidłowe dobranie środków czyszczących i pielęgnacyjnych dla danego rodzaju podłogi drewnianej oraz sposobu jej wykończenia. Preparaty przeznaczone do pielęgnacji podłóg lakierowanych powinny zawierać syntetyczne środki pielęgnacyjne (bez dodatku tłuszczu), z kolei do pielęgnacji powierzchni olejowanych należy stosować środki zawierające tłuszcz.

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Największym wrogiem dla drewnianych podłóg jest piasek i zbyt duża ilość wody. Dlatego warto używać wycieraczek, które zatrzymają większą ilość piasku i wilgoci, zarówno przed wejściem do domu, jak i w przedpokoju. Nie należy również myć podłóg zbyt mokrym mopem. Zagrożeniem dla trwałości podłóg drewnianych są również szpilki i pazury zwierząt, a w szczególności dużych i ruchliwych psów. Warto więc ograniczyć chodzenie po domu w obcasach, a w miejscach, w których najczęściej bawią się i biegają zwierzęta, rozłożyć dekoracyjne dywaniki chroniące podłogę.

Dobrze jest również zadbać o właściwe warunki w domu, które będą korzystne nie tylko dla podłogi, ale i dla samych domowników – dla wilgotności jest to przedział między 45 a 60%, a dla temperatury od 17 do 24 stopni Celsjusza.