Czyszczenie studni – kiedy jest konieczne i w jaki sposób je wykonać?

Własna studnia głębinowa to naprawdę doskonały patent na pozyskiwanie wody do nawadniania ogrodu i licznych upraw. Studnia daje pewną niezależność i pozwala zmniejszać koszty poboru wody z sieci wodociągowej. Jednakże, jak w przypadku wielu innych rzeczy, także i o taką studnię trzeba w odpowiedni sposób dbać, aby mogła nam dobrze służyć. Jedną z podstawowych rzeczy jest regularne czyszczenie studni, dzięki któremu pobierana woda będzie charakteryzowała się lepszą jakością. Takie czyszczenie może przeprowadzić chociażby firma Terlan.

 

Po czym możemy poznać, że studnia wymaga czyszczenia?

 

Najprościej jest to ocenić po stanie pobieranej z niej wody. Możliwe zanieczyszczenia, jakie mogą się w niej pojawić dotyczą rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów, a także ewentualnym powstawaniem w niej warstw biofilmu na ścianach studni. Zanieczyszczona woda z brudnej studni zazwyczaj jest bardziej mętna, różnicę można też odczuć w jej smaku, ale tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy uzdatniamy taką wodę do picia. Woda, która pochodzi z zanieczyszczonej studni może mieć też charakterystyczny zapach siarkowodoru, który raczej trudno jest zaliczyć do przyjemnych. Dodatkowo, zanieczyszczenie wody może być też widoczne gołym okiem poprzez zmianę jej koloru, mocniejsze, rdzawe zabarwienie czy też pojawienie się w niej cząstek stałych. Najczęściej zanieczyszczenie studni rozpoczyna się od gromadzenia się w jej wnętrzu warstwy mułu.

 

Dezynfekcja i czyszczenie

 

Po wypompowaniu wody ze studni należy pozbyć się mułu oraz osadów zgromadzonych na ściankach studni. Wnętrze studni można poddać szczotkowaniu czy też można zastosować preparaty chemiczne. Sama dezynfekcja powinna być wykonywana w sposób jak najbardziej profesjonalny, zbieżny z wytycznymi Sanepidu. Pamiętajmy także o tym, że jeśli woda pobierana jest ze studni do picia i płynie poprzez specjalną instalację, dezynfekcja powinna objąć także system rur. Podczas czyszczenia studni warto również zwrócić uwagę na jej ogólny stan i ewentualnie uszczelnić przeciekające miejsca. Zarówno czyszczenie jak i dezynfekcję najlepiej przeprowadzać regularnie, w konkretnych odstępach czasu. Kiedy zauważymy zanieczyszczenie wody- sytuacja jest już naprawdę poważna, wymagająca natychmiastowej interwencji. Studnia głębinowa może stanowić alternatywę dla wody pobieranej z sieci wodociągowej. Ale może posłużyć jako woda pitna tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziemy odpowiednio dbać o jej jakość.