Bezpieczna i efektywna praca przy wyrębie lasu

Wyrąb lasu to trudne zadanie, często realizowane praktycznie w samotności. Wiadomo zlecenie usunięcia drewna zazwyczaj realizowane jest w dużej odległości od najbliższego serwisu samochodowego. Możliwości naprawy specjalistycznego sprzętu jak np. żuraw nie istnieją w tej sytuacji. Podejmując się tej pracy musisz być pewny swojej maszyny oraz odpowiednio zadbać o siebie. Na szczęście jest kilka sposobów, aby praca stała się łatwiejsza, wygodniejsza i bezpieczniejsza.

 

Wybierz odpowiednią maszynę

Przygotowanie do pracy powinno mieć miejsce już na etapie wyboru urządzenia na którym chcemy pracować. Musimy wziąć pod uwagę jakie zlecenie będziemy realizować, czy będzie to ładowanie i przewożenie dłużcu, a może drewna pociętego. Musimy zapoznać się ze specyfikacja żurawi i wybrać najlepiej pasujący do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że oprócz podstawowego wyposażenia pojazdu wiele firm oferuje nam dodatkowe modyfikacje takie jak rotator do żurawia https://hydroexpert.eu/ROTATORY-FORMIKO-c84, duży wybór chwytaków do drewna oraz systemów wagowych lub też systemów wizyjnych. Dodatki te nie powinny nikomu wydawać się fanaberią, o ile wybieramy je z głową, na przykład system wagowy pomoże nam w optymalnym załadowaniu pojazdu tak, aby przewóz drewna był opłacalny, ale również bezpieczny. Jeśli pracujemy w zespole, dobrze jest również zadbać, żeby na stanie była jedna wyciągarka hydrauliczna. Urządzenie bardzo przydatne w leśnej głuszy.

 

Gdzie naprawię swój sprzęt?

Jest to dość istotne. Nie ważne, czy kupiliśmy nową maszynę, czy używaną. Przed zakupem sprawdźmy, gdzie znajduje się najbliższy serwis wybranego przez nas producenta. Każdy przestój w pracy to strata, a konieczność pokonania dużych odległości w celu naprawy urządzenia może naprawdę spotęgować koszty. Warto również sprawdzić, czy producent dopuszcza wykonywanie podstawowych napraw, czy konserwacji we własnym zakresie. Jeśli tak to warto do tego skontrolować, czy fizycznie jesteśmy w  stanie je wykonać. Chodzi o łatwość naprawy. Żeby nie okazało się, że po zakupie musimy stracić dwa dni na wymianę części za kilkaset złotych, którą tak naprawdę moglibyśmy zrobić we własnym garażu.